آموزش, وب سایت

دامنه چیست؟

دامنه چیست | domain

دامنه چیست؟

اولین گام برای داشتن یک وب‌سایت انتخاب نام مناسب برای وب سایت خود و خرید دامنه یا دامین (به انگلیسی domain)، است. در اینترنت وب‌سایت شما باید یک آدرس منحصربه‌فرد داشته باشد تا مشتری‌های شما بتوانند با واردکردن آن در مرورگر به وب‌سایت شما دسترسی پیدا کنند.

دامین یا دامنه همان آدرس‌هایی که برای باز کردن یک سایت در اینترنت وارد می‌کنید. برای مثال، آدرس اینترنتی سایت گوگل، www.google.com است و آدرس اینترنتی سایت ما هم brandeman.com.

دامنه درواقع اسمی اختصاصی است که هر وب‌سایتی برای متفاوت بودن و قابل‌ دسترس بودن نسبت به بقیه وب‌سایت‌ها به خود می‌گیرد.

اجزای دامنه :

نام دامنه

نام دامنه، اسم منحصر‌به‌فرد و یکتای وب‌سایت با قابلیت به‌خاطرسپاری و برند‌شدن و بسیاری از ویژگی‌های دیگر است.

پسوند دامنه

پسوند‌های بسیار زیادی وجود دارند که هرکدام از آن ویژگی‌های خاص خود را دارند؛ مثلاً دامنه ir و دامنه com .

پس از نام دامنه پسوند می‌آید. Com، Net، Org در سطح جهان و Ir در ایران، جزو معروف‌ترین پسوندها هستند.

دامنه‌ها به صورت سالیانه خریداری می‌شوند.

URL چیست؟

URL مخفف چیست؟ این کلمه از حروف عبارت Uniform Resource Locator گرفته شده است. معنی URL به فارسی می‌شود منبع‌یاب جهانی یا همگانی؛ ولی ما به آن آدرس سایت هم می‌گوییم.

تفاوت دامنه و URL چیست؟

هر صفحه‌ای در دنیای اینترنت آدرس مخصوص به خودش را دارد؛ یعنی یک سایت ممکن است هزاران صفحه مختلف داشته باشد که هرکدام از این صفحات آدرس مخصوص به‌خود را دارند.هر قسمتی URL ویژه خود را دارد، و شاید هزاران URL مختلف؛

اما برندمن فقط یک نام دامنه دارد:

brandeman.com

تمامی صفحات دیگر، متعلق به این دامنه محسوب می‌شوند.

ساب دامین
ساب دامین یا زیردامنه، چیزی است که قبل از نام دامنه می‌آید و گاهی از دامنه اصلی مستقل است. www به‌معنی World Wide Web و یک زیردامنه است. کلمه Blog در blog.brandeman.com هم یک زیردامنه است.

چگونه باید ثبت دامنه را انجام دهید؟

از موجود بودن دامنۀ مورد نظر خود مطمئن شوید.

هر آدرس اینترنتی یا همان دامین، متعلق به یک نفر است. بنابراین قبل از ثبت، شما باید دامنه مد نظر خود را بررسی کنید تا از خالی بودن آن مطمئن شوید.

پس از اطمینان از خالی بودن دامنه، تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن را از طریق یکی از شرکت‌های ارائه‌دهندۀ خدمات ثبت و تمدید دامنه خریداری کنید. فقط توجه داشته باشید که اگر قصد ثبت دامنه ir را دارید، نیاز به ارائه مدارک شناسایی خواهید داشت.